-

Jak jsem si ušila svatbu

Vyslovila jsem přání překročit práh našeho rekonstruovaného domku až jako mladá paní, v náručí svého manžela.

A moje přání bylo vyslyšeno a sny zhmotněny.

M&M_websize_102

M&M_websize_065

Mohla jsem protentokráte šít své vlastní svatební šaty.

Proč by si nevěsta neměla šít svatební šaty? Historicky vzato si je každá nevěsta šila sama s pomocí rodiny a kamarádů. Každopádně skutečný důvod mi byl jasný od začátku. Protože si pro sebe nebude umět vybrat to nejkrásnější a stále bude střídat střihy a látky. S tímto úkolem jsem se já tedy svěřila do ruk kamarádky, designérky a především architektky Marie Kněžíčkové a pod jejími instrukcemi jsem si ze starých šatů ušila vílovské šaty dle mých snů.

20170318_205557

Obuv:

Jsou kraje, kde se říká, že obuv pro nevěstu by měl přinést budoucí manžel. A on mi ty kožené sandálky prostě vyrobil. Pohodlné barefootky sandálky z jeho rukou, jeho první boty.

M&M_websize_216

Krojované prvky:

Naše celá svatba byla pojata v krojovaném stylu. Nerada bych se ale ubírala k jednomu stylu, když já pocházím z Chodska a muž z východu Slovenska a svatba se konala na Moravě.

Nešlo ale nepřipomenout si naše kořeny – krojovanou chodskou stuhou, vlastnoručně vyšívaným ubrusem,…

M&M_websize_087

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Svatební plachta:

Jak historické prameny praví: žena se na svatbu zahalila do plachty, pruhu látky ozdobně vyšívaného, do kterého později zahalila své dítko, kolébala ho v oné plachetce a nakonec se nechala do plachty zabalit do pohřební lože. I já jsem si takovou plachtu pořídila. Šátek světle modré barvy, který mě hřál v chladu našeho svatebního dne a ve kterém budu snad jednou nosit své děti a třeba to je šátek kvalitní a vydrží i mnohem déle.

M&M_websize_228

Květiny:

Zahrádka kolem našeho domku kvete od jara do podzimu krásnými květy, které nemohly chybět ani na naší svatbě. Mnoho květin bylo nasušeno a rozhazováno pod moje nohy ve svatební kapli vnitřního ticha.

Den před svatbou jsem otrhala naši zahradu s oblíbenými květy, po cestě dotrhala obilné klasy, které jsem měla i na stuze vyšité a které symbolizují plodnost, hojnost, zralost.

Nádherná květinová (a nejen květinová) výzdoba vznikla díky našim přátelům. Nikdy jsem nepocítila takovou radost a lásku plynoucí z pomoci přátel, jejich nepostradatelnost v mém životě.

_MG_9845

_MG_9797

M&M_websize_007

Kaple vnitřního ticha:

Přírodní chrám, který moji přátelé a úžasní zahradní architekti Naokraji, „vystavěli“ z lip na kopci nad obcí Nová Lhota, byl naší svatbou pokřtěn a my jsme mohli na onom místě srůst s naším oblíbeným místem, ale hlavně spolu, provázat kořeny s rodinou.

M&M_websize_145

M&M_websize_156

Prstýnky:

Každý na prstu nosíme otisk toho druhého. Dostali jsme osobní kód toho druhého, podpis.

m5

M&M_websize_167

Výzdoba na hostině:

Z původní myšlenky díky nepřízni počasí sešlo, a tak svatební hostina neprobíhala venku, ale v romantickém hotýlku Háj. Ale nic nebylo vůbec v háji. Krásné prostředí dotvořily doplňky, které jsem měsíce před svatbou vytvářela po večerech s nadšením mě vlastním. To pro mě bylo asi největší radostí – moci si vytvořit vlastnoručně svatbu.

M&M_websize_265

M&M_websize_283  _MG_9858

_MG_9856

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oděv pro muže:

Jako jsem já dostala od muže botky, muž má od ženy dostat svatební košili. A tak jsem mu z krásné francouzské bavlny ušila a vyšila košili. A samozřejmě jsem ušila i kalhoty a opasek a když už jsem byla v tom šití, tak jsem ušila i našim svědkům košile a tatínkovi kravatu,…

M&M_websize_028

M&M_websize_023

M&M_websize_118

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

M&M_websize_058

Při odchodu ze svatby si každý mohl vzít upomínkový perníček ze svatebního stromu.

M&M_websize_001

Další z tradic.

8 Replies to “Jak jsem si ušila svatbu”

  1. Milá Míšo,
    z Vašich stránek září tolik pohody, štěstí, lásky, vztahu k přírodě a k životu našemu i našich předků, že mi to téměř vhání slzy do očí. Ať Vám i Vašemu manželovi vydrží tento přístup k Vašemu společnému žití hodně hodně dlouho, nejlépe navždy :-). Doufám, že mladých lidí s pohledem na svět, jaký máte vy dva, bude v naší zemi stále přibývat.

  2. Fabulous, what a weblog it is! This blog gives useful information to us, keep it up. Melantha Nataniel Jordanson

  3. Excellent article! We will be linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing. Renell Raddie Dinerman

  4. We are so excited for spring to be coming up. This year, we want to buy a birdhouse that will attract all the birds to our yard. These are some great things to keep in mind to make sure the birds are actually able to use the birdhouses. I can definitely see why keeping them away from cats or other predators would be important. Thanks for sharing! Zorine Errol Karolyn

  5. Good day! I just wish to give you a huge thumbs up for your excellent information you have got here on this post. I am coming back to your blog for more soon. Good day! I just wish to give you a huge thumbs up for your excellent information you have got here on this post. I am coming back to your blog for more soon. נערות ליווי בקיסריה

  6. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and use a little something from other sites.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *